Slovenië
Ljubljana

Republiek Slovenië
SLN
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

FEDERAAL SLOVENIË BINNEN JOEGOSLAVIË: 19 FEBRUARI 1944
VOLKSREPUBLIEK SLOVENIË: 31 JANUARI 1946
SOCIALISTISCHE REPUBLIEK SLOVENIË: 7 APRIL 1963
ONAFHANKELIJK: 25 JUNI 1991
 
   
  1945 - 25-06-1991 25-06-1991 - heden  
ga direct naar:     1960     1970     1980     1990     staatshoofden 1943     1950     1960     1970     1980     1990     2000     2010     2020
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Slovenië werd eeuwen lang beheerst door de Oostenrijkers tot 1866, daarna vielen delen van Slovenië aan Italië. In 1918 vormt het met de Serven en Kroaten een nieuw koninkrijk dat vanaf 1929 Joegoslavië gaat heten (zie: Servië). Tijdens en na de Tweede Wereldoorlog bleef Slovenië van 1943 tot en met 1990 onderdeel van Joegoslavië, eerst als Volksrepubliek en daarna als de Socialistische Republiek Slovenië. Het gebied kreeg daarmee een staatshoofd, maar de macht lag bij de Secretaris van de Communistische Partij. Hieronder de leiders van de Communistische Partij:
1943-1945 Franc Leskošek, geboren op 9 december 1897 te Celje en overleden op 5 juni 1983 te Ljubljana, oud 85 jaar.

SKJ

Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slovenië:
03-10-1943 - 12-1945
1945-1946 Boris Kidrič, geboren op 10 april 1912 te Wenen, Oostenrijk en overleden op 11 april 1953 te Ljubljana, oud 41 jaar.

KPS
Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slovenië:
12-1945 - 06-1946
1946-1966 Miha Marinko, geboren op 8 september 1900 te Trbovlje en overleden op 19 augustus 1983 te Ljubljana, oud 82 jaar.

KPS
Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slovenië:
06-1946 - 07-11-1952
Secretaris van het Centrale Comité van het Verbond van Communisten van Slovenië:
07-11-1952 - 10-1966
1966-1968 Albert Jakopič-Kajtimir, geboren op 11 november 1914 te Ljubljana en overleden op 10 oktober 1996 te Slovenië, oud 81 jaar.

SKJ

Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slovenië:
10-1966 - 12-1968
1968-1982 France Popit, geboren 3 augustus 1921 te Vrhnika en overleden op 25 januari 2013 te Ljubljana, oud 91 jaar.

ZKS

Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slovenië:
12-1968 - 04-1982
1982-1986 Andrej Marinc, geboren 4 oktober 1930 te Celje, oud jaar.

SKJ

President van het Presidium van het Centrale Comité van het Verbond van Communisten van Slovenië:
04-1982 - 05-1986
1986-1989 Milan Kućan, geboren op 14 januari 1941 te Križevci, oud jaar.

SKJ

President van het Presidium van het Centrale Comité van het Verbond van Communisten van Slovenië:
05-1986 - 12-1989
1989-1990 Ciril Ribičič, geboren op 30 juni 1947 te Ljubljana, oud jaar.

SKJ

President van het Presidium van het Centrale Comité van het Verbond van Communisten van Slovenië:
12-1989 - 10-05-1990

De officiële staatshoofden van Slovenië tijdens het Joegoslavische tijdperk:
1943-1946 Josip Vidmar, geboren op 14 oktober 1895 te Ljubljana en overleden op 11 april 1992 te Ljubljana, oud 96 jaar.

OFS
Voorzitter Bevrijdingsfront van het Sloveense Volk:
03-10-1943 - 19-02-1944
President van het Presidium van de Vrijheidsraad van het Sloveense Volk:
19-02-1944 - 18-11-1946
President van de Volksvertegenwoordiging:
18-11-1946 - 18-11-1946
1946 Oton Župančič, geboren op 23 januari 1878 te Vinica en overleden op 11 juni 1949 te Ljubljana, oud 71 jaar.

OFS
Interim President van de Volksvertegenwoordiging:
18-11-1946 - 19-11-1946
1946 Bogdan Osolnik, geboren op 13 mei 1920 te Borovnici en overleden op 16 mei 2019 te Novo Mesto, oud 99 jaar.

OFS
Interim President van de Volksvertegenwoordiging:
19-11-1946 - 19-11-1946
1946 Ferdo Kozak, geboren op 28 oktober 1900 te Ljubljana en overleden op 8 december 1957 te Ljubljana, oud 57 jaar.

OFS
President van de Volksvertegenwoordiging:
19-11-1946 - 20-11-1946
1946-1953 Josip Vidmar, geboren op 14 oktober 1895 te Ljubljana en overleden op 11 april 1992 te Ljubljana, oud 96 jaar.

OFS
President van het Presidium van de Volksvertegenwoordiging:
20-11-1946 - 16-01-1947
President van het Presidium van de Nationale Vertegenwoordiging:
16-01-1947 - 30-01-1953
1953 Ferdo Kozak, geboren op 28 oktober 1900 te Ljubljana en overleden op 8 december 1957 te Ljubljana, oud 57 jaar.

OFS
President van de Nationale Vertegenwoordiging:
30-01-1953 - 15-12-1953
1953-1962 Miha Marinko, geboren op 8 september 1900 te Trbovlje en overleden op 19 augustus 1983 te Ljubljana, oud 82 jaar.

KPS
President van de Nationale Vertegenwoordiging:
15-12-1953 - 09-06-1962
1962-1963 Vida Bernot Tomšič, geboren 26 juni 1913 te Ljubljana en overleden op 10 december 1998 te Ljubljana, oud 85 jaar.

ZKS
President van de Nationale Vertegenwoordiging:
09-06-1962 - 25-06-1963
1963-1965 Ivan Maček, geboren op 12 maart 1908 te Spodnja Zadobrova en overleden op 1 april 1993 te Ljubljana, oud 85 jaar.

ZKS
President van de Vertegenwoordiging:
25-06-1963 - 29-04-1965
1965-1967 Janko Rudolf, geboren op 23 juli 1914 te Križ en overleden op 3 februari 1997 te Ljubljana, oud 82 jaar.

ZKS
President van de Vertegenwoordiging:
29-04-1965 - 09-05-1967
1967-1979 Sergej Kraigher, geboren op 30 mei 1914 te Postojna en overleden op 18 januari 2001 te Ljubljana, oud 86 jaar.

ZKS
President van de Vertegenwoordiging:
09-05-1967 - 09-05-1974
President van het Presidentschap:
09-05-1974 - 23-05-1979
1979-1982 Viktor Avbelj, geboren op 26 februari 1914 te Prevoje en overleden op 6 april 1993 te Ljubljana, oud 79 jaar.

ZKS
President van het Presidentschap:
23-05-1979 - 07-05-1982
1982-1988 France Popit, geboren 3 augustus 1921 te Vrhnika en overleden op 25 januari 2013 te Ljubljana, oud 91 jaar.

ZKS

President van het Presidentschap:
07-05-1982 - 06-05-1988
1988-1990 Janez Stanovnik, geboren op 4 augustus 1922 te Ljubljana en overleden op 31 januari 2020 te Slovenië, oud 97 jaar.

ZKS, sinds 1990 SDP

President van het Presidentschap:
06-05-1988 - 10-05-1990
1990-1992 Milan Kućan, geboren op 14 januari 1941 te Križevci, oud jaar.

artijloos

President van het Presidentschap:
10-05-1990 - 23-12-1992

De presidenten van Slovenië na het uiteenvallen van Joegoslavië:
1992-2002 Milan Kućan, geboren op 14 januari 1941 te Križevci, oud jaar.

Partijloos

President:
23-12-1992 - 22-12-2002
2002-2007 Janez Drnovšek, geboren op 17 mei 1950 te Celje en overleden op 23 februari 2008 te Zaplana, oud 57 jaar.

LDS, sinds 2006 partijloos
President:
23-12-2002 - 22-12-2007
2007-2012 Danilo Türk, geboren op 19 februari 1952 te Maribor, oud jaar.

Partijloos
President:
23-12-2007 - 22-12-2012
2012- ? Borut Pahor, geboren op 2 november 1963 te Postojna, oud jaar.

SD
President:
23-12-2012 - heden