642 Roemenië - Boekarest
România - Bucureşti

România (Roemenië)

 RO - ROU  
locatie
premiers kaart

VERENIGDE PRINCIPATEN: 22 JANUARI 1859
MOLDAVIË EN WALACHIJE HERENIGD TOT PRINCIPAAT ROEMENIË: 23 DECEMBER 1861
KONINKRIJK ROEMENIË: 26 MAART 1881
ROEMEENSE VOLKSREPUBLIEK: 30 DECEMBER 1947
SOCIALISTISCHE REPUBLIEK ROEMENIË: 21 AUGUSTUS 1965
ROEMENIË: 29 DECEMBER 1989



??-02-1859 - ??-12-1861                     ??-12-1861 - 30-06-1866                     30-06-1866 - 08-01-1948                     08-01-1948 - 13-04-1948


13-04-1948 - 24-09-1952                     24-09-1952 - 21-08-1965                   21-08-1965 - 27-12-1989                    27-12-1989 - heden     


In 1859 werden Moldavië en Walachije onafhankelijk met aan het hoofd Alexandru Ioan Cuza. Na de hereniging van voornoemde twee landen tot Roemenië in 1862 werd hij als prins het eerste staatshoofd. In 1866 werd hij afgezet en werd het land bestuurd door drie regenten, totdat Carol I in dat zelfde jaar tot prins werd uitgeroepen. Hij bleef dat tot 1881 en kreeg daarna de koningstitel:

1859-1866 Alexandru Ioan I (1820-1873)
  Lascăr Catargiu (1823-1899)
1866 Nicolae Golescu (1810-1877)
  Nicolae Haralambie (1835-1908)
1866-1881 Carol I (1839-1914)

1881-1914

Carol I (1839-1914)
1914-1927 Ferdinand I (1865-1927)
1927-1930 Mihai I (1921-2017)
1927-1929 Gheorghe Buzdugan (1867-1929)
1927-1930 Nicolae (1903-1978)
1927-1930 Miron Cristea (1868-1939)
1929-1930 Constantin Sărăţeanu (1862-1935)
1930-1940 Carol II (1893-1953)
1940-1947 Mihai I (1921-2017)

In 1947 wordt Roemenië een republiek. Tot 1974 is de voorzitter van de Staatsraad het staatshoofd van Roemenië, daarna word Ceauşescu de eerste president van Roemenië. Vanaf 1945 tot 1989 is de Eerste Secretaris van de Communistische Partij degene met de daadwerkelijke macht in het land (grijs):

1945-1954 Gheorghe Gheorghiu-Dej (1901-1965)
1954-1955 Gheorghe Apostol (1913-2010)
1955-1965 Gheorghe Gheorghiu-Dej (1901-1965)
  Nicolae Ceauşescu (1918-1989)
1965 János Fazekas (1926-2004)
  Vladimir Gheorghiu (?->1965)
1965-1989 Nicolae Ceauşescu (1918-1989)

1947

Petru Groza (1884-1958)
  Constantin Parhon (1874-1969)
  Mihail Sadoveanu (1880-1961)
1947-1948 Ştefan Voitec (1900-1984)
  Gheorghe Stere (1893-1970)
  Ion Niculi (1887-1979)
1948-1952 Constantin Parhon (1874-1969)
1952-1958 Petru Groza (1884-1958)
1958 Mihail Sadoveanu (1880-1961)
Anton Moisescu (1913-1997)
1958-1961 Ion Maurer (1902-2000)
1961-1965 Gheorghe Gheorghiu-Dej (1901-1965)
  Ion Maurer (1902-2000)
1965 Ştefan Voitec (1900-1984)
  Avram Bunaciu (1909-1983)
1965-1967 Chivu Stoica (1908-1975)
1967-1989 Nicolae Ceauşescu (1918-1989)
1989-1996 Ion Iliescu (1930)
1996-2000 Emil Constantinescu (1939)
2000-2004 Ion Iliescu (1930)
2004-2014 Traian Băsescu (1951)
2007 Nicolae Văcăroiu (1943)
2012 Crin Antonescu (1959)
2014- ? Klaus Iohannis (1959)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Alexandru Ioan I Cozu, geboren op 20 maart 1820 te Huşi en overleden op 3 mei 1873 te Heidelberg, Duitsland, oud 53 jaar. Prins van de verenigde principaten:
05-01-1859 - 23-12-1861
Prins van Roemenië:
23-12-1861 - 22-01-1862
Prins van Roemenië (officieel bevestigd):
22-01-1862 - 23-02-1866
Lascăr Constantin Catargiu, geboren op 1 november 1823 te Iaşi en overleden op 30 maart 1899 te Boekarest, oud 75 jaar.

Conservatief
Prinselijke Luitenant:
23-02-1866 - 22-05-1866
Nicolae Constantin Golescu, geboren in 1810 te Câmpulung Muscel en overleden op 10 december 1877 te Boekarest, oud ± 67 jaar.

Liberaal
Prinselijke Luitenant:
23-02-1866 - 22-05-1866
Nicolae Constantin Haralambie, geboren op 27 augustus 1835 te Boekarest en overleden op 3 april 1908 te Boekarest, oud 72 jaar.

Militair
Prinselijke Luitenant:
23-02-1866 - 22-05-1866
Carol I eig. Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, zoon van Karl Anton zu Hohenzollern-Sigmaringen en Elisabeth zu Wied, geboren op 20 april 1839 te Sigmaringen en overleden op 10 oktober 1914 te Sinaia, oud 75 jaar. Prins:
22-05-1866 - 26-03-1881
Koning:
26-03-1881 - 10-10-1914
Ferdinand I de Trouwe, zoon van Leopold von Hohenzollern-Sigmaringen en Antonia van Sachsen-Coburg, geboren op 24 augustus 1865 te Sigmaringen en overleden op 20 juli 1927 te Sinaia, oud 61 jaar. Koning:
11-10-1914 - 20-07-1927
Mihai I, zoon van Carol II van Roemenië en Elena van Griekenland, geboren op 25 oktober 1921 te Sinaia en overleden op 5 december 2017 te Aubonne, Switzerland, oud 96 jaar. Koning:
20-07-1927 - 08-06-1930
06-09-1940 - 30-12-1947
Gheorghe Vasile Buzdugan, geboren op 10 februari 1867 te Focşani, overleden op 7 oktober 1929 te Boekarest, oud 62 jaar.

Partijloos
Regent voor Mihai I:
20-07-1927 - 07-10-1929
Nicolae Brana, prins van Roemenië, zoon van Ferdinand I van Roemenië en Mary of Edinburgh, geboren op 5 augustus 1903 te Sinaia en overleden op 9 juni 1978 te Lausanne, Zwitserland, oud 74 jaar.

Partijloos
Regent voor Mihai I:
20-07-1927 - 08-06-1930
Miron Cristea, geboren op 20 juli 1868 te Topliţa en overleden op 6 maart 1939 te Cannes, Frankrijk, oud 60 jaar.

Partijloos
Regent voor Mihai I:
20-07-1927 - 08-06-1930
Constantin Constantin Sărăţeanu, geboren op 18 juni 1862 te Buzău en overleden op 23 mei 1935 te Boekarest, oud 72 jaar.

Partijloos
Regent voor Mihai I:
09-10-1929 - 08-06-1930
Carol II, zoon van Ferdinand I van Roemenië en Mary of Edinburgh, geboren op 15 oktober 1893 te Sinaia en overleden op 4 april 1953 te Estoril, Portugal, oud 59 jaar. Koning:
08-06-1930 - 06-09-1940
Gheorghe Tănase Gheorghiu-Dej, geboren op 8 november 1901 te Bârlad en overleden op 19 maart 1965 te Boekarest, oud 63 jaar.

PCR, later PMR
Secretaris Generaal van het Centraal Comité van de Roemeense Communistische Partij:
 00-10-1945 - 20-04-1954
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
02-10-1955 - 19-03-1965
President van de Staatsraad:
21-03-1961 - 19-03-1965
Gheorghe Apostol, geboren op 16 mei 1913 te Tudor Vladimirescu en overleden op 21 augustus 2010 te Boekarest, oud 97 jaar.

PCR, later PMR
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
20-04-1954 - 02-10-1955
Nicolae Andrută Ceauşescu, geboren op 26 januari 1918 te Scorniceşti en overleden op 25 december 1989 te Târgovişte, oud 71 jaar.

PCR
Interim Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
19-03-1965 - 22-03-1965
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
22-03-1965 - 24-07-1965
Secretaris Generaal van de Roemeense Communistische Partij:
24-07-1965 - 22-12-1989
President van de Staatsraad:
09-12-1967 - 28-03-1974
President:
28-03-1974 - 22-12-1989
János Fazekas, geboren op 26 februari 1926 te Lupeni en overleden op 6 maart 2004 te Boedapest, Hongarije, oud 78 jaar.

PCR, later PMR, daarna PUR
Interim Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
19-03-1965 - 22-03-1965
Vladimir Gheorghiu, geen gegevens bekend.

PCR
Interim Secretaris van het Centraal Comité van de Roemeense Arbeiderspartij:
19-03-1965 - 22-03-1965
Petru Adam Groza, geboren op 7 december 1884 te Băcia en overleden op 7 januari 1958 te Boekarest, oud 73 jaar.

FP
Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 30-12-1947
President van het Presidium van de Grote Nationale Vergadering:
02-06-1952 - 07-01-1958
Constantin Ion Parhon, geboren op 15 oktober 1874 te Câmpulung Muscel en overleden op 9 augustus 1969 te Boekarest, oud 94 jaar.

PCR, sinds 1948 PMR
Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 09-01-1948
President van het voorlopige Presidium:
09-01-1948 - 13-04-1948
President van het Presidium van de Grote Nationale Vergadering:
13-04-1948 - 02-06-1952
Mihail Alexandru Sadoveanu, geboren op 5 november 1880 te Paşcani en overleden op 19 oktober 1961 te Vânători-Neamţ, oud 80 jaar.

BPD, later PMR
Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 09-01-1948
Interim President van het Presidium van de Grote Nationale Vergadering:
07-01-1958 - 11-01-1958
Ştefan Voitec, geboren op 19 juni 1900 te Corabia en overleden op 4 december 1984 te Boekarest, oud 84 jaar.

PCR, later PMR
Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 09-01-1948
Interim President van de Staatsraad:
19-03-1965 - 24-03-1965
Gheorghe Constantin Stere, geboren in 1893 en overleden in 1970, oud ± 77 jaar. Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 09-01-1948
Ion Niculi, geboren op 25 januari 1887 te Iaşi en overleden op 31 juli 1979 te Iaşi, oud 92 jaar.

PCR
Interim President van het voorlopige Presidium:
30-12-1947 - 09-01-1948
Anton Moisescu, geboren op 12 februari 1913 te Umbrăreşti en overleden op 3 april 1997 te Boekarest, oud 84 jaar.

PMR
Interim President van het Presidium van de Grote Nationale Vergadering:
07-01-1958 - 11-01-1958
Ion Gheorghe Maurer, geboren op 23 september 1902 te Boekarest en overleden op 8 februari 2000 te Boekarest, oud 97 jaar.

PMR
President van het Presidium van de Grote Nationale Vergadering:
11-01-1958 - 21-03-1961
Interim President van de Staatsraad:
19-03-1965 - 24-03-1965
Avram Bunaciu, geboren op 11 november 1909 te Gurba en overleden op 28 april 1983 te Boekarest, oud 73 jaar.

PMR
Interim President van de Staatsraad:
19-03-1965 - 24-03-1965
Chivu Stoica, geboren op 8 augustus 1908 te Smeieni en overleden op 16 februari 1975 te Boekarest, oud 66 jaar.

PMR, sinds 1965 PCR
President van de Staatsraad:
24-03-1965 - 09-12-1967
Ion Alexandru Iliescu, geboren op 3 maart 1930 te Olteniţa, oud jaar.

FSN, sinds 1992 FSDN, sinds 1996 PDSR, sinds 2001 PSD
Woordvoerder van het Nationale Reddingsfront:
22-12-1989 - 26-12-1989
President van het Nationale Reddingsfront:
26-12-1989 - 13-02-1990
President van de Voorlopige Raad van Nationale Eenheid:
13-02-1990 - 21-06-1990
President:
21-06-1990 - 29-11-1996
20-12-2000 - 20-12-2004
Emil Ion Constantinescu, geboren op 19 november 1939 te Tighina, Moldavië, oud jaar.

PNT-CD
President:
29-11-1996 - 20-12-2000
Traian Dumitru Băsescu, geboren op 4 november 1951 te Basarabi, oud jaar.

PD, sinds 2004 partijloos
President:
20-12-2004 - 21-12-2014
Nicolae Văcăroiu, geboren op 5 december 1943 te Cetatea Albă, nu Bilhorod-Dnistrovskyi, Oekraïne, oud jaar.

PSD
Interim President voor geschorste Băsescu:
20-04-2007 - 23-05-2007
George Crin Laurențiu Antonescu, geboren op 21 september 1959 te Tulcea, oud jaar.

PNL
Interim President voor geschorste Băsescu:
10-07-2012 - 27-08-2012
Klaus Werner Iohannis, geboren op 13 juni 1959 te Sibiu, oud jaar.

Partijloos
President:
21-12-2014 - heden