Estland
Tallinn

Republiek Estland
EST
locatie
regeringsleiders
bestuurlijke indeling kaart

REPUBLIEK ESTLAND: 24 FEBRUARI 1918
DUITSE OVERHEERSING: 25 FEBRUARI 1918
REPUBLIEK ESTLAND: 11 NOVEMBER 1918
ONDERDEEL VAN DE SOVJET UNIE: 17 JUNI 1940
ESTSE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 21 JULI 1940
DUITSE OVERHEERSING: 28 AUGUSTUS 1941
REPUBLIEK ESTLAND: 18 SEPTEMBER 1944
ESTSE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 22 SEPTEMBER 1944
REPUBLIEK ESTLAND: 8 MEI 1990

 
24-02-1918 - 12-04-1918 12-04-1918 - 11-11-1918 21-11-1918 - 21-07-1940
25-08-1940 - 06-02-1953 06-02-1953 - 08-05-1990 08-05-1990 - heden
ga direct naar:     1920     1930     1940 Duitse overheersing     Eerste Secretarissen CP     Staatshoofden CP
Ballingschap     Onafhankelijkheid 1990     2000     2010     2020
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1918 wordt de Republiek Estland uitgeroepen, datzelfde jaar kortstondig onderbroken door de Duitse overheersing (feb-nov 1918). Hieronder de staatshoofden tot de inval van de Sovjet-Unie in 1940:
Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Lid van het Estse Reddingscomité:
23-02-1918 - 25-02-1918
1918 Jüri Vilms, geboren op 13 maart 1889 te Arkma en overleden op 2 mei 1918 te Hauho, oud 27 jaar.

ETE
Lid van het Estse Reddingscomité:
23-02-1918 - 25-02-1918
Konstantin Konik, geboren op 31 december 1873 te Tartu en overleden op 3 augustus 1936 te Tartu, oud 62 jaar.

ETE
Lid van het Estse Reddingscomité:
23-02-1918 - 25-02-1918
       
1918 Franz Adolf, Freiherr von Seckendorff, geboren op 17 maart 1857 te Debschwitz, Duitsland en overleden op 8 mei 1941 te Waldsieversdorf, Duitsland, oud 84 jaar.

Militair
Duits Militair Gouverneur:
25-02-1918 - 11-11-1918
       
1918 Otto August Strandman, geboren op 30 november 1875 te Vandu en overleden op 5 februari 1941 te Kadrina, oud 65 jaar.

ETE
Voorzitter van de Voorlopige Rijksdag:
11-11-1918 - 20-11-1918
1918 Jüri Jaakson, geboren op 16 januari 1870 te Karula en overleden op 20 april 1942 te Sosva, Rusland, oud 72 jaar.

EDE
Voorzitter van de Voorlopige Rijksdag:
20-11-1918 - 27-11-1918
1918-1919 Ado Birk, geboren op 14 november 1884 te Mõnnaste en overleden op 2 februari 1942 te Sosva, Rusland, oud 57 jaar.

EDE
Voorzitter van de Voorlopige Rijksdag:
27-11-1918 - 03-02-1919
1919 Jaan Anvelt, geboren op 18 april 1884 te Oorgu en overleden op 11 december 1937 te Moskou, Rusland, oud 53 jaar.

RSDRP-B
Rebellerend Voorzitter van de Raad van de Estse Arbeiders Commune:
29-11-1918 - 01-02-1919
1919 Karl Parts, geboren op 15 juli 1886 te Palupera en overleden op 1 september 1941 te Kirov, Rusland, oud 55 jaar.

Partijloos
Voorzitter van de Voorlopige Rijksdag:
03-02-1919 - 23-04-1919
1919-1920 August Rei, geboren op 22 maart 1886 te Kurla en overleden op 29 maart 1963 te Stockholm, Zweden, oud 77 jaar.

ESDTP, later ESTP
Voorzitter van de Grondwetgevende Vergadering:
23-04-1919 - 20-12-1920
1920-1921 Ants Piip, geboren op 28 februari 1884 te Tuhalaane en overleden op 1 oktober 1942 te Nyrobsky kamp, Rusland, oud 58 jaar.

ETE
Staatsoudste:
21-12-1920 - 25-01-1921
1921-1922 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

PK
Staatsoudste:
25-01-1921 - 21-11-1922
1922-1923 Juhan Kukk, geboren op 13 april 1885 te Keru en overleden op 4 december 1942 te Kargopol, Rusland, oud 57 jaar.

ETE
Staatsoudste:
21-11-1922 - 02-08-1923
1923-1924 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

PK
Staatsoudste:
02-08-1923 - 26-03-1924
1924 Friedrich Karl Akel, geboren op 5 september 1871 te Kaubi en overleden op 3 juli 1941 te Tallinn, oud 69 jaar.

KRE
Staatsoudste:
26-03-1924 - 16-12-1924
1924-1925 Jüri Jaakson, geboren op 16 januari 1870 te Karula en overleden op 20 april 1942 te Sosva, Rusland, oud 72 jaar.

ER
Staatsoudste:
16-12-1924 - 15-12-1925
1925-1927 Jaan Teemant, geboren op 24 september 1872 te Paatsalu en waarschijnlijk overleden op 24 juli 1941 te Tallinn, oud 68 jaar.

PK
Staatsoudste:
15-12-1925 - 09-12-1927
1927-1928 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

ER
Staatsoudste:
09-12-1927 - 04-12-1928
1928-1929 August Rei, geboren op 22 maart 1886 te Kurla overleden op 29 maart 1963 te Stockholm, Zweden, oud 77 jaar.

ESTP
Staatsoudste:
04-12-1928 - 09-07-1929
1929-1931 Otto August Strandman, geboren op 30 november 1875 te Virumaa en overleden op 5 februari 1941 te Kadrina, oud 65 jaar.

ETE
Staatsoudste:
09-07-1929 - 12-2-1931
1931-1932 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Staatsoudste:
12-02-1931 - 19-02-1932
1932 Jaan Teemant, geboren op 24 september 1872 te Paatsalu en waarschijnlijk overleden op 24 juli 1941 te Tallinn, oud 68 jaar.

PK
Staatsoudste:
19-02-1932 - 19-07-1932
1932 Kaarel August Eenpalu, geboren Karl August Einbund, geboren op 28 mei 1888 te Vesneri en overleden op 27 januari 1942 te Kirov, Rusland, oud 53 jaar.

UPE
Staatsoudste:
19-07-1932 - 07-11-1932
1932-1933 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Staatsoudste:
07-11-1932 - 18-05-1933
1933 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

RKE
Staatsoudste:
18-05-1933 - 21-10-1933
1933-1940 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Staatsoudste:
21-10-1933 - 24-01-1934
Interim Staatshoofd:
24-01-1934 - 03-09-1937
Rijkslandvoogd:
03-09-1937 - 24-04-1938
President:
24-04-1938 - 23-07-1940
1940
1940
Johannes Vares Barbarus, geboren op 12 januari 1890 te Kiisa en overleden op 29 november 1946 te Tallinn, oud 56 jaar.

EKP
Interim President voor Päts:
21-07-1940 - 23-07-1940
Interim President
23-07-1940 - 25-08-1940

In 1940 werd Estland eerst ingelijfd bij de Sovjet Unie en datzelfde jaar nog bezet door Nazi-Duitsland. Na het vertrek van de Duitsers in 1944 was het land kortstondig weer geheel onafhankelijk, al duurde dit slechts vier dagen. Hieronder de twee Duitse leiders gevolgd door de president van de kortstondige republiek en daarna de de facto leiders tijdens het Sovjet bewind, de Eerste Secretaris van de Communistische Partij.
1941 Franz von Roques, geboren op 1 september 1877 te Treysa, Duitsland en overleden op 7 augustus 1967 te Treysa, Duitsland, oud 89 jaar.

Militair
Commandant van het Duitse Belegeringsgebied Noord:
28-08-1941 - 05-12-1941
1941-1944 Karl-Siegmund Litzmann, geboren op 1 augustus 1893 te Minden, Duitsland en overleden in augustus 1945 te Kappeln, Duitsland, oud 52 jaar.

NSDAP
Generaalcommissaris voor Estland:
05-12-1941 - 17-09-1944
       
1944 Jüri Uluots, geboren op 13 januari 1890 te Kirbla en overleden op 9 januari 1945 te Stockholm, Zweden, oud 54 jaar.

Partijloos
Interim President (ontvlucht het land al op 20 september):
18-09-1944 - 22-09-1944
       
1940-1944 Karl Säre, geboren op 2 juli 1903 te Tartu en overleden op 14 maart 1945 Neuengamme, Duitsland, oud 41 jaar.

EKP-B
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
28-08-1940 - 28-09-1944
(03-09-1941 Duits krijgsgevangene)
1941-1944
1944-1950
Nikolai Karotamm, geboren op 23 oktober 1901 te Pärnu en overleden op 21 september 1969 te Moskou, Rusland, oud 67 jaar.

EKP-B
Interim Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij voor Säre:
03-09-1941 - 28-09-1944
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
28-09-1944 - 26-03-1950
1950-1978 Johannes Käbin, geboren op 24 september 1905 te Kalvi en overleden op 26 oktober 1999 te Tallinn, oud 94 jaar.

EKP-B, sinds 1952 EKP
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
26-03-1950 - 26-07-1978
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
26-07-1978 - 08-04-1983
1978-1988 Karl Genrihhovitš Vaino, geboren op 28 mei 1923 te Tomsk, Rusland, oud jaar.

EKP
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
26-07-1978 - 1606-1988
1988-1990 Vaino Väljas, geboren op 28 maart 1931 te Külaküla, oud jaar.

EKP
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
16-06-1988 - 25-03-1990
1990-1991 Enn-Arno Sillari, geboren op 4 maart 1944 te Tallinn, oud jaar.

EKP
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
25-03-1990 - 22-08-1991
1990-1991 Vaino Väljas, geboren op 28 maart 1931 te Külaküla, oud jaar.

EKP
Voorzitter van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij:
25-03-1990 - 22-08-1991
1990-1991 Lembit Elmarovitš Annus, geboren op 17 september 1941 te Kohtla-Järve en overleden op 4 juli 2018 te Tallinn, oud 76 jaar.

EKP
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Estse Communistische Partij op het CPSU platform:
??-12-1990 - 22-08-1991

De de jure leiders waren de officiële staatshoofden, ze hadden weinig tot geen macht, deze lag bij de leiders van de Communistische Partij hierboven.
1940-1946 Johannes Vares Barbarus, geboren op 12 januari 1890 te Kiisa en overleden op 29 november 1946 te Tallinn, oud 56 jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
25-08-1940 - 29-11-1946
1946-1947 Nigol Andresen, geboren op 2 oktober 1899 te Haljala en overleden op 24 februari 1985 te Tartu, oud 85 jaar.

EKP-B
Interim Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
29-11-1946 - 05-03-1947
1947-1950 Eduard Päll, geboren Hugo Angervaks, geboren op 15 september 1903 te Koosa en overleden op 13 juni 1989 te Tallinn, oud 85 jaar.

EKP-B
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
05-03-1947 - 07-07-1950
1950-1958 August Jakobson, geboren op 2 augustus 1904 te Pärnu en overleden op 23 mei 1963 te Tallinn, oud 58 jaar.

EKP-B, sinds 1952 EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
07-7-1950 - 04-02-1958
1958-1961 Johan Eichfeld, geboren op 26 januari 1893 te Paide en overleden op 20 april 1989 te Tallinn, oud 96 jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
04-02-1958 - 12-10-1961
1961-1970 Aleksei Müürisepp, geboren op 17 juli 1902 Välta en overleden op 7 oktober 1970 te Tartu, oud 68 jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
12-10-1961 - 07-10-1970
  Aleksander Ansberg, geboren op 27 februari 1909 Gattšina en overleden in februari 1975 te Tallinn, oud 66 jaar.

EKP
Interim Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
07-10-1970 - 22-12-1970
1970 Arnold Rüütel, geboren op 10 mei 1928 te Laimjala, oud jaar.

EKP
Interim Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
07-10-1970 - 22-12-1970
1970-1978 Artur Vader, geboren op 16 februari 1920 te Gorbovo, Wit-Rusland en overleden 25 mei 1978 te Tallinn, oud 58 jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
22-12-1970 - 2-05-1978
  Meta Jangolenko-Vannas, geboren Jürgenson, geboren op 9 januari 1924 te Suuremõisa en overleden op 25 november 2002 te Tallinn, oud 78 jaar.

EKP
Interim Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
25-05-1978 - 26-07-1978
1978 Arnold Rüütel, geboren op 10 mei 1928 te Laimjala, oud jaar.

EKP
Interim Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
25-05-1978 - 26-07-1978
1978-1983 Johannes Käbin, geboren op 24 september 1905 te Kalvi en overleden op 26 oktober 1999 te Tallinn, oud 94 jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
26-07-1978 - 08-04-1983
1983-1990 Arnold Rüütel, geboren op 10 mei 1928 te Laimjala, oud jaar.

EKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
08-04-1983 - 29-03-1990
Voorzitter van de Hoogste Raad:
29-03-1990 - 08-05-1990

Tijdens het communistische regime sinds 1940 werd Päts de eerste president in ballingschap, vertegenwoordigd door een premier, waarnemend als president, welke na het overlijden van Päts ook na de val van de Sovjet Unie in functie bleven, to op de dag van vandaag.
1940-1956 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
President in ballingschap:
21-06-1940 - 18-01-1956
1940-1945 Jüri Uluots, geboren op 13 januari 1890 te Kirbla en overleden op 9 januari 1945 te Stockholm, Zweden, oud 54 jaar.

Partijloos
Premier als Interim President in ballingschap:
21-06-1940 - 09-01-1945
1945-1963 August Rei, geboren op 22 maart 1886 te Kurla overleden op 29 maart 1963 te Stockholm, Zweden, oud 77 jaar.

ESTP
Premier als Interim President in ballingschap:
09-01-1945 - 29-03-1963
1953-1954 Alfred Maurer, geboren op 2 december 1888 Tallinn en overleden op 20 september 1954 te Stockholm, Zweden, oud 65 jaar.

Partijloos
Premier als Interim President in ballingschap:
03-03-153 - 20-09-1954
(in dissidentie)
1963-1970 Aleksander Warma, geboren op 22 juni 1890 te Kõnnu Parish en overleden op 23 december 1970 te Stockholm, Zweden, oud 55 jaar.

Partijloos
Premier als Interim President in ballingschap:
29-03-1963 - 23-12-1970
1970-1990 Tönis Kint, geboren op 17 augustus 1896 te Taevere en overleden op 5 januari 1991 te Örnsköldsvik, oud 94 jaar.

EKL
Premier als Interim President in ballingschap:
23-12-1970 - 01-03-1990
1990-1992 Heinrich Mark, geboren op 1 oktober 1911 te Kõlleste en overleden op 2 augustus 2004 te Stockholm, Zweden, oud 92 jaar.

Partijloos
Premier als Interim President in ballingschap:
01-03-1990 - 08-10-1992
1992-2003 Mihkel Mathiesen, geboren op 27 november 1918 te Are vald en overleden op 28 november 2003 te Stockholm, Zweden, oud 85 jaar.

EKKE
Premier als Interim President in ballingschap (niet internationaal erkend):
15-09-1992 - 28-11-2003
2003- ? Kalev Ots, geboren op 11 januari 1949 te Valma, oud jaar.

EKKE
Premier als Interim President in ballingschap (niet internationaal erkend):
28-11-2003 - heden

Na de val van de Sovjet Unie bleef Rüütel nog bijna tweeënhalf jaar staatshoofd als voorzitter van de Hoogste Raad, waarna Meri in 1992 de eerste president werd.
1990-1992 Arnold Rüütel, geboren op 10 mei 1928 te Laimjala, oud jaar.

Partijloos
Voorzitter van de Hoogste Raad:
08-05-1990 - 06-10-1992
1992-2001 Lennart Georg Meri, geboren op 29 maart 1929 te Tallinn en overleden op 14 maart 2006 te Tallinn, oud 76 jaar.

EI
President:
06-10-1992 - 08-10-2001
2001-2006 Arnold Rüütel, geboren op 10 mei 1928 te Laimjala, oud jaar.

ERL
President:
08-10-2001 - 09-10-2006
2006-2016 Toomas Hendrik Ilves, geborenop 26 december 1953 te Stockholm, Zweden, oud jaar.

Partijloos
President:
09-10-2006 - 10-10-2016
2016- ? Kersti Kaljulaid, geboren op 30 december 1969 te Tartu, oud jaar.

Partijloos
President:
10-10-2016 - heden