Duitsland
Berlijn

Bondsrepubliek Duitsland
DEU
locatie
regeringsleiders bondsstaten  kaart

VERENIGING VAN HET MODERNE DUITSLAND: 18 JANUARI 1871
 
klik hier voor: Duitsland voor 1871
 
16-04-1871 - 31-12-1921
14-08-1919 - 11-03-1933
 
11-03-1933 - 23-05-1945
 
23-05-1945 - 09-05-1949
 
 
07-10-1949 - 01-10-1959
(Oost-Duitsland)
01-10-1959 - 03-10-1990
(Oost-Duitsland)
09-05-1949 - heden
(West-Duitsland, sinds 1990 geheel Duitsland) 
 
ga direct naar:   Weimar-republiek      Derde Rijk     Geallieerde Gouverneurs  (USA  VK  Frankrijk  Sovjet-Unie)
DDR (Presidenten  Secretarissen CP)    BRD (1950  1960  1970  1980  1990  2000  2010  2020)
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Duitsland was in de negentiende eeuw verdeeld in meerdere rijken. In 1871 werd in Versailles het Duitse Keizerrijk geproclameerd, waarmee de koning van Pruisen Duits keizer werd.
1871-1888 Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern, geboren op 22 maart 1797 te Berlijn en overleden op 9 maart 1888 te Berlijn, oud 90 jaar. Keizer van het Duitse Rijk:
18-01-1871 - 09-03-1888
1878
1888
Friedrich III Wilhelm Nicolaus Karl, geboren op 18 oktober 1831 te Potsdam en overleden op 15 juni 1888 te Potsdam, oud 56 jaar. Regent van het Duitse Rijk:
04-06-1878 - 05-12-1878
Keizer van het Duitse Rijk:
09-03-1888 - 15-06-1888
1888
1888-1918 
Friedrich Wilhelm II Viktor Albert, geboren op 27 januari 1859 te Berlijn en overleden op 4 juni 1941 te Doorn, Nederland, oud 82 jaar. Regent van het Duitse Rijk voor Friedrich III:
09-03-1888 - 15-06-1888
Keizer van het Duitse Rijk:
15-06-1888 - 09-11-1918
1918 Friedrich Ebert, geboren op 4 februari 1871 te Heidelberg en overleden op 28 februari 1925 te Berlijn, oud 54 jaar.

SPD
Interim Staatshoofd als Rijkskanselier:
09-11-1918 - 11-11-1918

In 1918 werd de laatste Duitse keizer afgezet en ontstond de Weimar republiek met een rijkspresident, welke standhield tot het aftreden van Von Hindenburg. Daarna kwam Adolf Hitler aan de macht en het Derde Rijk was een feit. Hitler was aanvankelijk ook rijkspresident, maar veranderde zelf de titel in Führer.
Richard Müller, geboren op 9 december 1880 te Weira en overleden op 11 mei 1943 te Berlijn, oud 62 jaar.

USPD
Medevoorzitter van de Uitvoerende Raad van de Arbeiders- en Soldatenraden van Groot Berlijn:
11-11-1918 - 20-12-1918
1918 Hans-Georg von Beerfelde, geboren op 12 augustus 1877 te Lubsko, Polen en overleden op 25 september 1960 te West Berlijn, oud 83 jaar.

Militair
Medevoorzitter van de Uitvoerende Raad van de Arbeiders- en Soldatenraden van Groot Berlijn:
11-11-1918 - 12-11-1918
Hugo Brutus Hermann Molkenbuhr, geboren op 10 maart 1881 te Ottensen en overleden op 11 september 1959, oud 78 jaar.

SPD
Medevoorzitter van de Uitvoerende Raad van de Arbeiders- en Soldatenraden van Groot Berlijn:
12-11-1918 - 20-12-1918
Robert Leinert, geboren op 16 december 1873 te Dresden-Striesen en overleden op 10 februari 1940 Hannover, oud 66 jaar.

SPD
Medevoorzitter van de Centrale Raad van de Duitse Socialistische Republiek:
20-12-1918 - 06-02-1919
1918 Emmanuel Cohen-Reuss, geboren op 30 januari 1876 te Langenberg en overleden op 12 maart 1963 te Parijs, Frankrijk, oud 87 jaar.

SPD
Medevoorzitter van de Centrale Raad van de Duitse Socialistische Republiek:
20-12-1918 - 06-02-1919
Hermann Müller, geboren op 18 mei 1876 te Mannheim en overleden op 20 maart 1931 te Berlijn, oud 54 jaar.

SPD
Medevoorzitter van de Centrale Raad van de Duitse Socialistische Republiek:
20-12-1918 - 06-02-1919
1919 Wilhelm Pfannkuch, geboren op 28 november 1841 te Kassel en overleden op 14 september 1923 te Berlijn, oud 81 jaar.

SPD
President van de Afgevaardigde Nationale Vertegenwoordiging:
06-02-1919 - 07-02-1919
1919 Eduard Heinrich Rudolph David, geboren op 11 juni 1863 te Ediger an der Mosel en overleden op 24 december 1930 te Berlijn, oud 67 jaar.

SPD
President van de Afgevaardigde Nationale Vertegenwoordiging:
07-02-1919 - 11-02-1919
1919-1925 Friedrich Ebert, geboren op 4 februari 1871 te Heidelberg en overleden op 28 februari 1925 te Berlijn, oud 54 jaar.

SPD
Rijkspresident:
11-02-1919 - 28-02-1925
1925 Hans Luther, geboren op 10 maart 1879 te Berlijn en overleden op 11 mei 1962 te Düsseldorf, oud 83 jaar.

Partijloos
Interim Rijkspresident:
28-02-1925 - 12-03-1925
1925 Walter Simons, geboren op 24 september 1861 te Elberfeld en overleden op 14 juli 1937 te Nowawes, oud 75 jaar.

Partijloos
Interim Rijkspresident:
12-03-1925 - 12-05-1925
1925-1934 Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg, geboren op 2 oktober 1847 te Posen en overleden op 2 augustus 1934 te Gut Neudeck, oud 86 jaar.

Partijloos
Rijkspresident:
12-05-1925 - 02-08-1934
1934-1945 Adolf Hitler, geboren op 20 april 1889 te Braunau am Inn, Oostenrijk en overleden op 30 april 1945 te Berlijn, oud 56 jaar.

NSDAP
Führer:
02-08-1934 - 30-04-1945
1945  Karl Dönitz, geboren op 16 september 1891 te Grünau en overleden op 24 december 1980 te Aumühle, oud 89 jaar.

Militair
President:
01-05-1945 - 24-05-1945

Na de Tweede Wereldoorlog werd Duitsland tot 1949 bezet door de vier geallieerde mogendheden (Verenigde Staten van Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet Unie), met ieder een militair gouverneur aan het hoofd. De militaire gouverneurs van de Amerikaanse zone:
1945 Dwight David 'Ike' Eisenhower, geboren op 14 oktober 1890 te Denison, TX, Verenigde Staten en overleden op 28 maart 1969 te Washington, DC, Verenigde Staten, oud 78 jaar. Militair Gouverneur in de Amerikaanse Zone:
08-05-1945 - 10-11-1945
1945 George Smith Patton III, geboren op 11 november 1885 te San Gabriel, CA, Verenigde Staten en overleden op 21 december 1945 te Heidelberg, oud 60 jaar. Interim Militair Gouverneur in de Amerikaanse Zone:
11-11-1945 - 25-11-1945
1945-1947 Joseph Taggart McNarney, geboren op 28 augustus 1893 te Emporium, PA, Verenigde Staten en overleden op 1 februari 1972 te La Jolla, CA, Verenigde Staten, oud 78 jaar. Militair Gouverneur in de Amerikaanse Zone:
26-11-1945 - 05-01-1947
1947-1949 Lucius DuBignon Clay, geboren op 23 april 1897 te Marietta, GA, Verenigde Staten en overleden op 16 april 1978 te Chatham, MA, Verenigde Staten, oud 80 jaar. Militair Gouverneur in de Amerikaanse Zone:
06-01-1947 - 14-05-1949
1949 Clarence Ralph Huebner, geboren op 24 november 1888 te Bushton, KS, Verenigde Staten en overleden op 23 september 1972 te Washington, DC, Verenigde Staten, oud 83 jaar. Interim Militair Gouverneur in de Amerikaanse Zone:
15-05-1949 - 01-09-1949

De militaire gouverneurs van de Britse zone:
1945-1946 Bernard Law Montgomery, 1st Viscount Montgomery of Alamein, geboren op 17 november 1887 te London, Engeland, Verenigd Koninkrijk en overleden op 24 maart 1976 te Alton, Engeland, Verenigd Koninkrijk, oud 88 jaar. Militair Gouverneur in de Britse Zone:
22-05-1945 - 30-04-1946
1946-1947 William Sholto Douglas, 1st Baron Douglas of Kirtleside, geboren op 23 december 1893 te Headington, Engeland, Verenigd Koninkrijk en overleden op 29 oktober 1969 te Royal Tunbridge Wells, Engeland, Verenigd Koninkrijk, oud 75 jaar. Militair Gouverneur in de Britse Zone:
01-05-1946 - 31-10-1947
1947-1949 Brian Hubert Robertson, 1st Baron Robertson of Oakridge, geboren op 22 juli 1896 te London, Engeland, Verenigd Koninkrijk en overleden op 29 april 1974 te London, Engeland, Verenigd Koninkrijk, oud 77 jaar. Militair Gouverneur in de Britse Zone:
01-11-1947 - 21-09-1949

De militaire gouverneurs van de Franse zone:
1945 Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny, geboren op 2 februari 1889 te Mouilleron-en-Pareds, Frankrijk en overleden op 11 januari 1952 te Parijs, Frankrijk, oud 62 jaar. Militair Commandant in de Franse Zone:
05-1945 - 07-1945
1945-1949 Marie-Pierre Kœnig, geboren op 10 oktober 1898 te Caen, Frankrijk en overleden op 2 september 1970 te Neuilly-sur-Seine, Frankrijk, oud 71 jaar. Militair Gouverneur in de Franse Zone:
07-1945 - 21-09-1949

De militaire gouverneurs van de Sovjet zone:
1945-1946 Georgi Konstantinovitsj Zjoekov, geboren op 1 december 1896 te Strelkovka, Rusland en overleden op 18 juni 1974 te Moskou, Rusland, oud 77 jaar. Militair Commandant in de Sovjet Zone:
04-1945 - 09-06-1945
Militair Gouverneur in de Sovjet Zone:
09-06-1945 - 10-04-1946
1946-1949 Vasili Danilovitsj Sokolovski, geboren op 21 juli 1897 te Kozliki, Rusland en overleden op 10 mei 1968 te Moskou, Rusland, oud 70 jaar. Militair Gouverneur in de Sovjet Zone:
10-04-1946 - 29-03-1949
1949 Vasili Ivanovitsj Tsjoejkov, geboren op 12 februari 1900 te Serebryanye Prudy, Rusland en overleden op 18 maart 1982 te Moskou, Rusland, oud 82 jaar. Militair Gouverneur in de Sovjet Zone:
29-03-1949 - 11-10-1949

Na de geallieerde bezetting wordt Duitsland verdeeld in de Bondsrepubliek Duitsland (verder naar onderen) en de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland of DDR).
Na de voorzitters van de Volksraad werd Pieck de eerste en enige president van het communistische Oost-Duitsland, voorafgegaan door interim president Dieckmann. Daarna werd het staatshoofd in naam de voorzitter van de Staatsraad en op het laatst de President van de Volkskamer. De feitelijke macht lag in het communistische tijdperk bij de Secretaris van de communistische partij (blauw).
Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck, geboren op 3 januari 1876 te Guben en overleden op 7 september 1960 te Berlijn, oud 84 jaar.

SED
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1948 - 07-10-1949
Wilhelm Leopold Friedrich Külz, geboren op 18 februari 1875 te Borna en overleden op 10 april 1948 te Berlijn, oud 73 jaar.

LDPD
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1948 - 10-04-1948
  Otto Gustav Nuschke, geboren op 23 februari 1883 te Frohburg en overleden op 27 december 1957 te Henningsdorf, oud 74 jaar.

CDU
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1948 - 18-03-1949
1948-1949 Ernst Goldenbaum, geboren op 15 december 1898 te Parchim en overleden op 13 maart 1990 te Berlijn, oud 91 jaar.

DBD
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1949 - 07-10-1949
Lothar Bolz, geboren op 3 september 1903 te Gleiwitz en overleden op 29 december 1986 te Berlijn, oud 83 jaar.

NDPD
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1949 - 07-10-1949
Hermann Kastner, geboren op 25 oktober 1886 te Berlijn en overleden op 4 september 1957 te München, oud 70 jaar.

LDPD
Medevoorzitter van het Presidium van de Duitse Volksraad:
18-03-1949 - 07-10-1949
1949 Johannes Dieckmann, geboren op 19 januari 1893 te Fischerhude en overleden op 22 februari 1969 te Berlijn, oud 76 jaar.

LDPD
Interim President:
07-10-1949 - 11-10-1949
1949-1960 Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck, geboren op 3 januari 1876 te Guben en overleden op 7 september 1960 te Berlijn, oud 84 jaar.

SED
President:
11-10-1949 - 07-09-1960
1960 Johannes Dieckmann, geboren op 19 januari 1893 te Fischerhude en overleden op 22 februari 1969 te Berlijn, oud 76 jaar.

LDPD
Interim President:
07-09-1960 - 12-09-1960
1960-1973 Walter Ernst Paul Ulbricht, geboren op 30 juni 1893 te Leipzig en overleden op 1 augustus 1973 te Döllnsee, oud 80 jaar.

SED
Voorzitter van de Staatsraad:
12-09-1960 - 01-08-1973
1973 Friedrich Ebert Jr., geboren op 12 september 1894 te Bremen en overleden op 4 december 1979 te Berlijn, oud 85 jaar.

SED
Interim Voorzitter van de Staatsraad:
01-08-1973 - 03-10-1973
1973-1976 Willi Stoph, geboren op 9 juli 1914 te Berlin-Schöneberg en overleden op 13 april 1999 te Berlijn, oud 84 jaar.

SED
Voorzitter van de Staatsraad:
03-10-1973 - 29-10-1976
1976-1989 Erich Honecker, geboren op 25 augustus 1912 te Neunkirchen-Saar en overleden op 29 mei 1994 te Santiago, Chili, oud 81 jaar.

SED
Voorzitter van de Staatsraad:
29-10-1976 - 24-10-1989
Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
03-05-1971 - 18-10-1989
1989 Egon Krenz, geboren op 19 maart 1937 te Kolberg, oud jaar.

SED
Voorzitter van de Staatsraad:
24-10-1989 - 06-12-1989
Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
18-10-1989 - 03-12-1989
1989-1990 Manfred Gerlach, geboren op 8 mei 1928 te Leipzig en overleden op 17 oktober 2011 te Berlijn, oud 83 jaar.

LDPD
Voorzitter van de Staatsraad:
06-12-1989 - 05-04-1990
1990 Sabine Bergmann-Pohl, geboren Schulz, geboren op 20 april 1946 te Eisenach, oud jaar.

CDU
President van de Volkskamer:
05-04-1990 - 02-10-1990
  Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck, geboren op 3 januari 1876 te Guben en overleden op 7 september 1960 te Berlijn, oud 84 jaar.

SED
Mede Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
22-04-1946 - 25-07-1950
1946-1950 Otto Grotewohl, geboren op 11 maart 1894 te Braunschweig en overleden op 21 september 1964 te Berlijn, oud 70 jaar.

SED
Mede Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
22-04-1946 - 25-07-1950
1950-1971 Walter Ernst Paul Ulbricht, geboren op 30 juni 1893 te Leipzig en overleden op 1 augustus 1973 te Döllnsee, oud 80 jaar.

SED
Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
25-07-1950 - 03-05-1971
1971-1989 Erich Honecker, geboren op 25 augustus 1912 te Neunkirchen-Saar en overleden op 29 mei 1994 te Santiago, Chili, oud 81 jaar.

SED
Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
03-05-1971 - 18-10-1989
1989 Egon Krenz, geboren op 19 maart 1937 te Kolberg, oud jaar.

SED
Secretaris Generaal van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland:
18-10-1989 - 03-12-1989
1989-1990 Gregor Florian Gysi, geboren op 16 januari 1948 te Berlijn, oud jaar.

SED-PDS
Voorzitter van de SED-PDS:
18-12-1989 - 04-02-1990

In 1949 werd de Bondsrepubliek Duitsland (ook West-Duitsland of BRD genaamd) het Westerse Duitsland tot de eenwording in 1990, waarbij Oost-Duitsland geïncorporeerd werd in de herenigde Bondsrepubliek Duitsland. De bondspresident (Von Weizsäcker) van voor de hereniging bleef in functie over geheel Duitsland tot het einde van zijn ambtsperiode.
1949 Karl Arnold, geboren op 21 maart 1901 te Herrlishöfen en overleden op 29 juni 1958 te Düsseldorf, oud 57 jaar.

CDU
Interim President:
07-09-1949 - 12-09-1949
1949-1959 Theodor Heuss, geboren op 31 januari 1884 te Brackenheim en overleden op 12 december 1963 te Stuttgart, oud 79 jaar.

FDP
President:
12-09-1949 - 12-09-1959
1959-1969 Heinrich Lübke, geboren op 14 oktober 1894 te Enkhausen en overleden op 6 april 1972 te Bonn, oud 77 jaar.

CDU
President:
13-09-1959 - 30-06-1969
1969-1974 Gustav Walter Heinemann, geboren op 23 juli 1899 te Schwelm en overleden op 7 juli 1976 te Essen, oud 76 jaar.

SPD
President:
01-07-1969 - 30-06-1974
1974-1979 Walter Scheel, geboren op 8 juli 1919 te Solingen en overleden op 24 augustus 2016 te Bad Krozingen, oud 97 jaar.

FDP
President:
01-07-1974 - 30-06-1979
1979-1984 Karl Carstens, geboren op 14 december 1914 te Bremen en overleden op 30 mei 1992 te Meckenheim, oud 77 jaar.

CDU
President:
01-07-1979 - 30-06-1984
1984-1994 Richard Karl, Freiherr von Weizsäcker, geboren op 15 april 1920 te Stuttgart en overleden op 31 januari 2015 te Berlijn, oud 94 jaar.

CDU
President van West Duitsland:
01-07-1984 - 03-10-1990
President van Duitsland:
03-10-1990 - 30-06-1994
1994-1999 Roman Herzog, geboren op 5 april 1934 te Landshut en overleden op 10 januari 2017 te Mergentheim, oud 84 jaar.

CDU
President:
01-07-1994 - 30-06-1999
1999-2004 Johannes Rau, geboren op 16 januari 1931 te Wuppertal en overleden op 27 januari 2006 te Berlijn, oud 75 jaar.

SPD
President:
01-07-1999 - 30-06-2004
2004-2010 Horst Köhler, geboren op 22 februari 1943 Skierbieszów (vroeger Heidenstein), Polen, oud jaar.

CDU
President:
01-07-2004 - 31-05-2010
2010 Jens Böhrnsen, geboren op 12 juni 1949 te Bremen, oud jaar.

SPD
Interim President:
31-05-2010 - 30-06-2010
2010-2012 Christian Wilhelm Walter Wulff, geboren op 19 juni 1959 te Osnabrück, oud 88 jaar.

CDU
President:
30-06-2010 - 17-02-2012
2012 Horst Lorenz Seehofer, geboren op 4 juli 1949 te Ingolstadt, oud jaar.

CSU
Interim President:
17-02-2012 - 18-03-2012
2012-2017 Joachim Gauck, geboren op 24 januari 1940 te Rostock, oud jaar.

Partijloos
President:
18-03-2012 - 19-03-2017
2017- ? Frank-Walter Steinmeier, geboren op 5 januari 1956 te Detmold, oud jaar.

SPD
President:
19-03-2017 - heden