Bulgarije
Sofia

Republiek Bulgarije
BGR
locatie
regeringsleiders
bestuurlijke indeling
kaart

BULGAARSE KEIZERRIJK: CIRCA 629
EERSTE BULGAARSE KEIZERRIJK: 913
BYZANTIJNSE OVERHEERSING: 1018
TWEEDE BULGAARSE KEIZERRIJK: 1185
OTTOMAANSE OVERHEERSING: 1396
AUTONOOM PRINSDOM: 3 MAART 1878
ONAFHANKELIJK KONINKRIJK: 5 OKTOBER 1908
RADOMIR REPUBLIEK: 27 TOT 30 SEPTEMBER 1918
SOVJET OVERHEERSING: 9 SEPTEMBER 1944
VOLKSREPUBLIEK BULGARIJE: 15 SEPTEMBER 1946
REPUBLIEK BULGARIJE: 15 NOVEMBER 1990
 
16-04-1879 - 04-12-1947
04-12-1947 - 05-01-1968 05-01-1968 - 18-03-1971 18-03-1971 - 22-11-1990 22-11-1990 - heden
ga direct naar:     650   700   750   800   850   900   950   1000   1150   1200   1250   1300   1350   1400
1870   1880   1890   1900   1910   1920   1930   1940   1950   1960   1970   1980   1990   2000   2010
jaartallen afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Circa 629 ontstond het Groot Bulgaarse koninkrijk, in het noordoosten van de Balkan, na de vereniging van zeven Slavische stammen. Asparoech werd in 981 de eerste koning van het Eerste Bulgaarse Koninkrijk. In 913 werd dit het Eerste Bulgaarse Keizerrijk. Het imperium kwam al in 971 tot 976 onder Byzantijnse overheersing en in 1018 werd het opgeslokt door de Byzantijnen, hoewel Petr II, Alusian en Petr III nog wel rebelleerden tegen de overheersers en zichzelf uitriepen tot keizer. De koningen (khan's) en vanaf Simeon I keizers (tsaren) van het eerste rijk:
±629-665 Koebrat, geboren circa 605 en overleden in 665. Koning:
±629 - 665
665-668 Bat Bajan, geboren 6?? en overleden in 690. Koning:
665 - 668
668-694 Asparoech, geboren circa 633 en overleden in mei 694. Koning:
668 - 05-694
694-715 Tervel, geboren circa 675 en overleden in 715. Koning:
05-694 - 715
715 Ajjar, overleden in juli 715. Koning:
715 - 07-715
715-721 Kormisiej, overleden in 721. Koning:
07-715 - 721
721-737 Sevar, overleden in mei 737. Koning:
721 - 05-737
737-754 Kormisosj, overleden in februari 754. Koning:
05-737 - 02-754
754-760 Vinech, overleden in 760. Koning:
02-754 - 760
760-763 Telets, geboren circa 731 en overleden waarschijnlijk in september 763. Koning:
760 - 09-763
763-765 Sabin, geboren in 73? en overleden na 768. Koning:
09-763 - 05-765
765 Oemor, overleden in juni 765. Koning:
05-765 - 06-765
765-766 Toktoe, overleden in 766. Koning:
06-765 - 766
766-767 Pagan, overleden in 767. Koning:
766 - 767
767-777 Telerig, geboren in 706 en overleden na 777. Koning:
767 - 777
777-796/7 Kardam, overleden voor 803. Koning:
777 - 796/7
796/7-814 Kroem 'Strasjni' (de Verschrikkelijke), overleden op 13 april 814 te Constantinopel. Koning:
796/7 - 13-04-814
814-831 Omoertag, overleden in 831. Koning:
13-04-1814 - 831
831-836 Malamir, overleden in 836. Koning:
831 - 836
836-852 Presjan I, overleden in 852. Koning:
836 - 852
852-889 Boris I Michail, geboren circa 817 en overleden op 2 mei 907 te Bulgarije. Koning:
852 - 889
889-893 Vladimir, geboren circa 837 en overleden na 893. Koning:
889 - 893
893-927 Simeon I 'Veliki', (de Grote), geboren in 864 of 865 en overleden op 27 mei 927 te Preslav. Koning:
893 - 913
Keizer:
913 - 27-05-927
927-969 Petr I, geboren in 91? en overleden op 30 januari 970. Keizer:
27-05-927 - 09-969
969-977 Boris II, geboren circa 931 en overleden in 977. Keizer:
09-969 - 977
971-976 David, geboren in 9?? en overleden in 976. Regent:
971 - 976
971-976 Mojsej, geboren in 9?? en overleden in 976. Regent:
971 - 976
971-977 Aron, geboren circa 94? en overleden in 987. Regent:
971 - 977
971-977 Samoeil, geboren in 958 en overleden op 6 oktober 1014 te Prespa. Regent:
971 - 977
977-997 Roman, geboren in 94? en overleden in 997 te Constantinopel. Keizer:
977 - 997
991-997
997-1014
Samoeil, geboren in 958 en overleden op 6 oktober 1014 te Prespa. Regent:
991 - 997
Keizer:
997 - 06-10-1014
1014-1015 Gavril Radomir, geboren circa 970 en overleden in augustus 1015. Keizer:
06-10-1014 - 08-1015
1015-1018 Ivan Vladislav, geboren circa 1960 en overleden in februari 1018. Keizer:
08-1015 - 02-1018
1018 Presjan II, geboren in 996 of 997 en overleden in 1060 of 1061. Keizer:
02-1018 - 1018
1040-1041
1041
Petr II, geboren Delyan, overleden in 1041. Rebellerend Keizer:
05-1040 - 09-1041
10-1041 - 11-1041
1041 Alusian, overleden in 1041. Rebellerend Keizer:
09-1041 - 10-1041
1072 Petr III, geboren Konstantin Bodin, geboren circa 1050 en overleden in 1108. Rebellerend Keizer:
1072 - 12-1072

In 1185 maken de Bulgaren zich weer los van de Byzantijnen en ontstaat het Tweede Bulgaarse Keizerrijk. Het rijk houdt stand tot 1396, wanneer het ten deel valt aan het Ottomaanse Rijk, hoewel Konstantin II tot aan zijn dood in 1422 nog regeert in Vidin:
1185-1197 Petr IV, geboren Todor, geboren in 116? en overleden in 1197. Keizer:
1185 - 1197
1188-1196 Ivan Asen I, geboren in 116? en overleden in 1196. Mede Keizer Petr IV:
1188 - 1196
1196-1207 Ivan I Kalojan, geboren circa 1168 en overleden in oktober 1207 te Thessaloniki, Griekenland. Mede Keizer Petr IV:
1196 - 1197
Keizer:
1197 - 08-10-1207
1207-2018 Boril, geboren in 119? en overleden circa 1218. Keizer:
08-10-1207 - 1218
1218-1241 Ivan Asen II, geboren circa 1190 en overleden op 24 juni 1241. Keizer:
1218 - 24-06-1241
1241-1246 Kaliman Asen I, geboren circa 1234 en overleden in september 1246 te Trnovo. Keizer:
24-06-1241 - 08-1246
1246-1256 Michail Asen I, geboren circa 1234 in Trnovo en overleden in juli 1256 nabij Trnovo. Keizer:
08-1246 - 07-1256
1256 Kaliman Asen II, geboren in 12?? en overleden in 1256. Keizer:
07-1256 - 09-1256
1256-1257 Mitso Asen, geboren in 12?? en overleden in 1278. Keizer:
09-1256 - 1257
1257-1277 Konstantin Asen I Tich, geboren in 123? en overleden in september 1277. Keizer:
1257 - 09-1277
1257-1262 Mitso Asen, geboren in 12?? en overleden in 1278. Rebellerend Keizer:
1257 - 1262
1257-1262 Rostislav Michailovitsj, geboren circa 1225 en overleden in 1262. Rebellerend Keizer in Vidin:
1257 - 1262
1266-1273 Jakov Svetoslav, geboren in 123? en overleden circa 1276. Rebellerend Keizer in Vidin:
1266 - 1273
±1272-1279 Michail Asen II, geboren in 1271 en overleden na 1302. Mede Keizer Konstantin Asen I Tich:
±1272 - 09-1277
Keizer:
09-1277 - 02-1279
1277-1279 María Palaiologína Kantakouzéné, geboren in 124? en overleden na 1279. Regentes voor Michail Asen II:
09-1277 - 02-1279
1278-1279 Ivajlo, geboren in 125? en overleden in 1280. Mede Keizer Michail Asen II (usurpator):
05-1278 - 02-1279
1279-1280 Ivan Asen III, geboren in 125? en overleden in 1303 te Biga, Turkije. Keizer:
02-1279 - 1280
1280-1292 Georgi Terter I, geboren in 125? en overleden in 1308 of 1309. Keizer:
1280 - 1292
1292-1298 Smilets, geboren in 125? en overleden in november 1298. Keizer:
1292 - 11-1298
1298-1299 Ivan II, geboren in 125? en overleden in november 1298. Keizer:
11-1298 - 1299
1298-1299 Smiltsena, geboren in 12?? en overleden na 1299. Regentes:
11-1298 - 1299
1299-1300 Tsjaka, voor 1270 en overleden in 1300 te Trnovo. Keizer:
1299 - 1300
1300-1322 Todor Svetoslav, geboren circa 1270 te Trnovo en overleden in augustus 1322. Keizer:
1299 - 08-1322
1322-1323 Georgi Terter II, geboren circa 1304 en overleden in april 1323. Keizer:
08-1322 - 04-1323
1323-1330 Michail III Sjisjman, geboren circa 1280 en overleden op 28 juli 1330 te Velbazjd. Keizer:
06-1323 - 28-07-1330
1330-1331 Ivan Stefan, geboren 1300 of 1301 en overleden waarschijnlijk in 1373 te Napels, Italië. Keizer:
28-07-1330 - 03-1331
1330-1331 Ana-Neda, geboren in 129? en overleden na 1346 te Dečani, Kosovo. Regentes:
28-07-1330 - 03-1331
1331-1371 Ivan Aleksandr, overleden op 17 februari 1371. Keizer:
03-1331 - 17-02-1371
±1332-1355 Michail Asen IV, geboren in 1322 en overleden in 1355. Mede Keizer Ivan Aleksandr:
±1332-1355
1337-1349 Ivan Asen IV, geboren circa 1326 en overleden in 1349 in of nabij Sofia. Mede Keizer Ivan Aleksandr:
1337 - 1349
1337-1396 Ivan Sratsimir, geboren in 1324 of 1325 te Lovetsj en overleden in oktober 1397 te Bursa, Turkije. Mede Keizer Ivan Aleksandr:
1337 - 1356
Keizer in Vidin:
1356 - 1396
±1355-1388 Ivan Asen V, geboren in 13?? en overleden in 1388. Mede Keizer Ivan Aleksandr:
±1355 - 1388
±1355-1395 Ivan Sjisjman, geboren circa 1350 te Trnovo en onthoofd op 29 oktober 1395 te Nikopol. Mede Keizer Ivan Aleksandr:
±1355 - 17-02-1371
Keizer:
17-02-1371 - 29-10-1395
1395-1422 Konstantin II, geboren circa 1372 en overleden op 17 september 1422 te Belgrado, Servië. Mede Keizer Ivan Sratsimir in Vidin:
1395 - 1396
Keizer in Vidin:
1396 - <09-1422

Na de Aprilopstand van 1876 verklaarde Rusland de oorlog aan het Ottomaanse rijk en versloeg deze met hulp van Bulgaarse vrijwilligers. Bij het Verdrag van San Stefano van 3 maart 1878 werd een autonoom Bulgaars prinsdom bedongen. Tot 9 juli 1879 bleef het onder Russisch bewind, daarna onder suzereiniteit van het Ottomaanse Rijk, waarna het in 1908 een geheel onafhankelijk koninkrijk werd. De leiders, prinsen en koningen van Bulgarije:
1877-1878 groothertog Nikolaj Nikolajevitsj Romanov, geboren op 8 augustus 1831 te Selo, Rusland en overleden op 25 april 1891 te Aloepka, Rusland. Opperbevelhebber van het Ingezette Leger:
07-07-1877 - 21-05-1878
1877-1878 prins Vladimir Aleksandrovitsj Tsjerkasskiej, geboren op 26 februari 1824 te Odintsovo, Rusland en overleden op 15 maart 1878 te Yeşilköy, Turkije.

Partijloos
Hoofd Burgerzaken onder Nikolajevitsj:
13-07-1877 - 03-03-1878
1878 Dmitri Gavrilovitsj Anoetsjin, geboren op 21 maart 1833 en overleden op 17 januari 1900 te St. Petersburg, Rusland.

Militair
Hoofd Burgerzaken onder Nikolajevitsj:
03-03-1878 - 21-05-1878
1878-1879 prinsAlexandr Michailovitsj Dondoekov-Korsakov, geboren op 12 september 1820 te Sint Petersburg, Rusland en overleden op 15 april 1893 te Porchov, Rusland, Oostenrijk.

Militair
Russiche Keizerlijke Commissaris:
21-05-1878 - 09-07-1879
1879-1886 Alexandr I, Alexander Joseph, prins van Battenberg, geboren op 25 april 1857 te Verona, Italië en overleden op 17 november 1893 te Graz, Oostenrijk. Prins:
09-07-1879 - 21-08-1886
1886 aartsbisschop Kliment Trnovski, geboren Vasil Nikolov Droemev, geboren circa 1840 te Sjoemen en overleden op 10 juli 1901 te Sofia.

KP
Voorzitter van de Voorlopige Regering:
21-08-1886 - 24-08-1886
1886 Petko Stojtsjev Karavelov, geboren op 24 oktober 1843 te Koprivsjitsa en overleden op 24 januari 1903 te Sofia.

LP
Voorzitter van de Voorlopige Regering:
24-08-1886 - 29-08-1886
Stefan Nikolov Stambolov, geboren 31 januari 1854 te Veliko Tarnovo en overleden op 6 juli 1895 te Sofia.

NLP
Gouverneur Regentschap in oppositie:
25-08-1886 - 29-08-1886
  Petko Ratsjov Slavejkov, geboren op 17 november 1827 te Trnovo en overleden op 13 juli 1895 te Sofia.

LP
Gouverneur Regentschap in oppositie:
25-08-1886 - 29-08-1886
1886 Grigor Dimitrov Natsjovitsj, geboren op 3 februari 1845 te Svisjtov en overleden op 4 januari 1920 te Sofia.

KP
Gouverneur Regentschap in oppositie:
25-08-1886 - 29-08-1886
Georgi Ivanov Stranski, geboren op 13 augustus 1847 te Kalofer en overleden op 17 januari 1904 te Sofia.

LP
Gouverneur Regentschap in oppositie:
28-08-1886 - 29-08-1886
1886 Alexandr I, Alexander Joseph, prins van Battenberg, geboren op 25 april 1857 te Verona, Italië en overleden op 17 november 1893 te Graz, Oostenrijk. Prins:
29-08-1886 - 07-09-1886
Stefan Nikolov Stambolov, geboren 31 januari 1854 te Veliko Tarnovo en overleden op 6 juli 1895 te Sofia.

NLP
Prinselijk Gouverneur Regentschap:
07-09-1886 - 14-08-1887
  Petko Stojtsjev Karavelov, geboren op 24 oktober 1843 te Koprivsjitsa en overleden op 24 januari 1903 te Sofia.

LP
Prinselijk Gouverneur Regentschap:
07-09-1886 - 27-10-1886
1886-1887 Georgi Atanasov Zjivkov, geboren op 4 april 1844 te Trnovo en overleden op 6 mei 1899 te Sofia.

NLP
Prinselijk Gouverneur Regentschap:
13-11-1886 - 14-08-1887
Sava Atanasov Moetkoerov, geboren op 16 december 1852 te Trnovo en overleden op 15 maart 1891 te Napels, Italië.

Militair
Prinselijk Gouverneur Regentschap:
07-09-1886 - 14-08-1887
1887-1918 Ferdinand I Maximilian Karl Leopold Maria van Saksen-Coburg-Gotha-Koháry, geboren op 26 februari 1861 te Wenen, Oostenrijk en overleden op 10 september 1948 te Coburg, Duitsland. Prins:
14-08-1887 - 05-10-1908
Koning:
05-10-1908 - 03-10-1918
1918 Aleksandr Stojmenov Stamboliejski, geboren op 1 maart 1879 te Slavovitsa en overleden op 14 juni 1923 te Slavovitsa.

BZNS
President van de Radomir Republiek in oppositie:
27-09-1918 - 30-09-1918
1918-1943 Boris III Klement Robert Maria Pius Stanislav van Saksen-Coburg-Gotha, geboren op 30 januari 1894 te Sofia en overleden op 28 augustus 1943 te Sofia. Koning:
03-10-1918 - 28-08-1943
1943-1946 Simeon II Borisov van Saksen-Coburg-Gotha(Sakskoburggotski), geboren op 16 juni 1937 te Sofia. Koning:
28-08-1943 - 15-09-1946
1943 Bogdan Dimitrov Filov, geboren op 10 april 1883 te Stara Zagora en overleden op 1 februari 1945 te Sofia.

Partijloos
Regent:
28-08-1943 - 09-09-1943
prins Kyril Heinrich Franz Ludwig Anton Karl Philipp van Preslav(Preslavski), hertog van Sachsen, geboren op 17 november 1895 te Sofia en overleden op 1 februari 1945 te Sofia.

Partijloos
Lid Regentschapsraad als Prinselijk Regent:
09-09-1943 - 09-09-1944
1943-1944 Bogdan Dimitrov Filov, geboren op 10 april 1883 te Stara Zagora en overleden op 1 februari 1945 te Sofia.

Partijloos
Lid Regentschapsraad:
09-09-1943 - 08-09-1944
Nikola Michailov Michov, geboren op 11 december 1891 Veliko Trnovo en overleden op 1 februari 1945 te Sofia.

Militair
Lid Regentschapsraad:
09-09-1943 - 09-09-1944
Venelin Jordanov Ganev, geboren op 16 februari 1880 te Rousse en overleden op 25 maart 1966 te Sofia.

OF
Lid Regentschapsraad:
09-09-1944 - 15-09-1946
1944-1946 Todor Dimitrov Pavlov, geboren op 14 februari 1890 te Štip, Kosovo en overleden op 8 mei 1977 te Sofia.

OF
Lid Regentschapsraad:
09-09-1944 - 15-09-1946
Tsvjatko Petrov Bobosjevski, geboren op 20 augustus 1884 te Vratsa en overleden op 23 december 1952 te Sofia.

OF
Lid Regentschapsraad:
09-09-1944 - 15-09-1946

Simeon II werd in 1946 afgezet, waarna Bulgarije een communistische volksrepubliek werd. In 1990 werd het land een democratische republiek:
1946-1947 Vasil Petrov Kolarov, geboren op 28 juli 1877 te Sjoemen en overleden op 23 januari 1950 te Sofia.

BRP
Voorzitter van het Voorlopige Presidentschap:
15-09-1946 - 09-12-1947
1947-1950 Mintsjo Kolev Neitsjev, geboren op 4 april 1887 te Stara Zagora, overleden op 11 augustus 1956 te Turgovishte.

BRP, sinds 1948 BKP
Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
09-12-1947 - 27-05-1950
1950-1958 Georgi Prvanov Damjanov, geboren op 23 september 1892 te Lopushna en overleden op 27 november 1958 te Sofia.

BKP
Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
27-05-1950 - 27-11-1958
  Nikolaj Georgjev Ivanov, geboren op 19 december 1906 te Tvarditsa en overleden op 3 april 1988 te Sofia.

BZNS
Interim Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
27-11-1958 - 30-11-1958
1958 Georgi Koelisjev Goegov, geboren op 21 september 1885 te Dojran en overleden op 27 september 1974 te Sofia.

Partijloos
Interim Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
27-11-1958 - 30-11-1958
1958-1964 Dimitr Ganev Vrbanov, geboren op 28 oktober 1898 te Gradetz en overleden op 20 april 1964 te Sofia.

BKP
Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
30-11-1958 - 20-04-1964
  Nikolaj Georgjev Ivanov, geboren op 19 december 1906 te Tvarditsa en overleden op 3 april 1988 te Sofia.

BZNS
Interim Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
20-04-1964 - 23-04-1964
1964 Georgi Koelisjev Goegov, geboren op 21 september 1885 te Dojran en overleden op 27 september 1974 te Sofia.

Partijloos
Interim Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
20-04-1964 - 23-04-1964
1964-1971 Georgi Trajkov Girovski, geboren op 14 april 1898 te Burbeni en overleden op 14 januari 1975 te Sofia.

BZNS
Voorzitter Presidium van de Nationale Vergadering:
23-04-1964 - 07-07-1971
1971-1989 Todor Hristov Zjivkov, geboren op 7 september 1911 te Pravets en overleden op 5 augustus 1998 te Sofia.

BKP
Voorzitter van de Staatsraad:
07-07-1971 - 17-11-1989
1989-1990 Petr Tosjev Mladenov, geboren op 22 augustus 1936 te Vidin en overleden op 31 mei 2000 te Sofia.

BKP, sinds 1990 BSP
Voorzitter van de Staatsraad:
17-11-1989 - 03-04-1990

In 1990 wordt Bulgarije een democratische republiek:
1990 Petr Tosjev Mladenov, geboren op 22 augustus 1936 te Vidin en overleden op 31 mei 2000 te Sofia.

BKP, sinds 1990 BSP
President:
03-04-1990 - 06-07-1990
1990 Stanko Todorov Georgjev, geboren op 10 december 1920 te Klenovik en overleden op 17 december 1996 te Sofia.

BSP
Interim President:
06-07-1990 - 17-07-1990
1990 Nikolaj Todorov Todorov, geboren op 21 juni 1921 te Varna en overleden op 28 augustus 2003 te Sofia.

Partijloos
Interim President:
17-07-1990 - 01-08-1990
1990-1997 Zjeljoe Mitev Zjelev, geboren op 3 maart 1935 te Veselinovo en overleden op 30 januari 2015 te Sofia.

SDS
President:
01-08-1990 - 22-01-1997
1997-2002 Petr Stefanov Stojanov, geboren op 25 mei 1952 te Plovdiv.

SDS
President:
22-01-1997 - 22-01-2002
2002-2012 Georgi Sedeftsjov Prvanov, geboren op 28 juni 1957 te Sirishtnik.

BSP
President:
22-01-2002 - 22-01-2012
2012-2017 Rosen Plevneljev, geboren op 14 mei 1964 te Gotse Delchev.

GERB
President:
22-01-2012 - 22-01-2017
2017- ? Roemen Georgjev Radev, geboren op 18 juni 1963 te Dimitrovgrad.

Partijloos
President:
22-01-2017 - heden